BLOG

Následující BLOG je souhrn příspěvků, které seznamují blíže nejen s výsledky mé práce, ale také s jejím průběhem.

Přidat komentář nebo lajk 😉 můžete pod příspěvkem na sociální síti LinkedIn, kde můžeme i navázat spojení…

Alžběta Broďániová

Série o modernizaci saunového provozu:

💚 Relaxujete rádi s výhledem do zeleně?

Takový výhled do zahrady by byl krásný… Co když to však při rekonstrukci není možné?

💡 Rozhodla jsem se zeleň v odpočívárně veřejné sauny nahradit mechovým obrazem – věděli jste, že existuje také druh mechu, který můžete mít i v koupelně, protože odolává vlhkosti lépe než ostatní?

🤫 Závěs a dřevěný obklad pomůžou s akustikou. Přímá stropní světla se vypnou a postačí jen nepřímé ambientní osvětlení po obvodu místnosti…
No, možná bude nutné si nastavit budík 😴

Více vizualizací i původní stav uvidíte ZDE.

24. 4. 2024

💦 Jak se rádi ochlazujete?

No, venku je zrovna zima až až, ale ochlazení po sauně je nutnost…

🚿 🚿 V původní sauně sloužily k ochlazení jen dva malé sprchové kouty. Stávající prostor není nafukovací a bazének se sem prostě nevejde.

💡 Ale nevadí. Když je prostoru málo, je potřeba se prostě zamyslet a snažit se ho co nejlépe využít. Takové výzvy mám ráda – čím menší prostor tím zábavnější hlavolam!

🚿 🚿 🚿 🛀 🛀 Nakonec jsem zde umístila tři komfortní sprchové boxy a k nim dvě vestavěné ochlazovací kádě, které jsou praktické na údržbu a nenáročné na prostor.

22. 4. 2024

Je u interiéru důležitá funkce nebo příjemný pocit?

Funkční interiér je základ. Ale když má navíc příjemnou atmosféru, tak se v něm cítíte lépe a rádi se tam vracíte. Při navrhování příjemného funkčního interiéru stávající sauny stačilo málo:

✅ Otevřít výhled ze sauny, aby nepůsobila uvnitř tak klaustrofobně.
❌ Původně měla sauna plnou dřevěnou stěnu a jen malé okýnko ve dveřích.

✅ Použít matné keramické obklady v teplém přírodním odstínu. Větší formáty obkladů a dlažeb s tenkými spárami vypadají lépe a zároveň jsou snadnější na údržbu.
❌ Původně byli na stěnách lesklé bílé kachličky s podivným náznakem mramorování, působící velmi studeně…a sytě modrá dlažba tomu moc nepomohla. Původní kachličky byly malého formátu s oblými nerektifikovanými hranami. Voda se tak ve spárách lépe drží – a kde se drží voda může zůstat špína a třeba i vzniknout plíseň.

✅ Snížit teplotu světla na teplou bílou – chceme přece odpočívat!
❌ Původní osvětlení bylo příliš studené a málo intimní. Pro odpočinek je vhodná nízká hodnota teploty světla.

19. 4. 2024

Jak by měl vypadat prostor sauny?

🍹Od sauny očekávám relaxaci a interiér, který odpovídá pocitu soukromí.

Ten původní měl však k tomuto pocitu daleko… Jak uvidíte v PROJEKTECH, stávající stav se spíše zabýval funkčností než pocity.

❗Ale emoce jsou součástí našeho života a těch pozitivních emocí by měl být správný interiér plný.

💡V dalším příspěvku se dozvíte, co stačí k dosažení tohoto cíle…

17. 4. 2024

Co očekáváte od sauny?

Za těmito dveřmi upravené šatny se bude nacházet zrekonstruovaný saunový provoz pro veřejnost.

🤔 Původní sauně v jedné menší obci chybí odpočívárna a neodpovídá představám moderního interiéru sloužícího pro relaxaci.
💡 V dalším mém příspěvku uvidíte, jak si představuju její proměnu.

Na původní stav se můžete podívat v PROJEKTECH.

15. 4. 2024

Série o loveckém zámečku na Hukvaldech:

Funkčnost i design interiéru společně na prvním místě

💡 Orientování pokladního pultu v informačním centru hukvaldského zámečku není náhodné. Je natočen tak, aby obsluha měla přehled o návštěvnících napravo ve vstupní hale i nalevo ve schodišťové hale.

🔎 Dubový nábytek svým designem navazuje na dochované obložení ostění v patře. V nasvícených prosklených policích bude dostatek místa na merch včetně prostoru např. pro zavěšení reklamních triček na druhé straně místnosti, jak můžete vidět v minulém příspěvku.

12. 9. 2023

Vizualizace informačního centra

Informační centrum v přízemí zámečku na Hukvaldech se nachází v místě, kde dnes není skoro nic.

Nová podlaha však bude materiálově navazovat na terazzo v hale. Dubový nábytek zase svým designem na dochované obložení ostění v patře. Obložení pokladního pultu je opět inspirováno zajímavým tvarem keramického vlysu v římse na fasádě zámku.

🌳 Protože se vybavení ze zámku téměř nedochovalo, tak se bude v horním podlaží nacházet expozice pro děti týkající se života v oboře. Proto je v návrhu infocentra vyhrazeno místo za pultem mezi okny pro aktuální poutač této expozice.

31. 8. 2023

Vizualizace vstupní haly

🦌 Na vizualizaci můžete vidět, jak bude vypadat vstupní hala loveckého zámečku na Hukvaldech.
💡 Vytápění prostoru a zároveň sezení je vyřešeno jedním prvkem – obloženou nikou s umístěním radiátoru i lavičkou v jednom. Taková místa jsou tři. Vedle vstupu do restaurace je doplněno informační tabulí s denním menu. Tímto způsobem bych ráda zamezila tomu, aby se na podlaze objevilo reklamní „áčko“. Další dvě místa jsou doplněna trofejemi, aby připomínaly hlavní funkci zámečku 😉

Mezi pravou trofejí a východem do parku bude vstup do informačního centra, jehož podobu také brzy zveřejním.

Musím přiznat, že vizualizace není dokonalá, takže na původní terazzové podlaze chybí florální motivy tvořené nádhernou kamennou mozaikou, kterou můžete vidět v mém starším příspěvku č.02.

22. 8. 2023

Obložení baru

🔎 Detailnější pohled na obložení baru v restauraci loveckého zámečku na Hukvaldech.
Současnou vrstvu v pozadí, definovanou antracitově šedočernou barvou a nerezem, prolíná s klasičtěji laděnou restaurací barový pult. Obložení je inspirováno zajímavým tvarem keramického vlysu v římse na fasádě zámku, který můžete vidět v příspěvku č.8.

💡 V interiéru se vždy snažím o nějaký kontrast. Ať už barevný, světlostní nebo stylový. Jeho míru však určuje několik veličin – např. velikost místnosti, míra denního osvětlení nebo účel místnosti.
Jinak také přistupuju k interiéru soukromému a jinak k veřejnému. U veřejného si mohu dovolit kontrastu více. U soukromého interiéru vždy záleží na osobnosti investora.

17. 8. 2023

Vizualizace restaurace a baru

🍽 🍺 ☕ 🍷 Vizualizace restaurace a baru v zámečku na Hukvaldech. Rozdíl v pojetí obou prostorů vychází z jednoduchého konceptu.
Vedle interiéru vycházejícího z kontextu samotného zámečku se zde objevuje i vrstva současná, která je sama za sebe. Je hrdá a nechce se nikomu vnucovat. Pouze tvoří -jako na divadle- pozadí pro hlavní scénu. I proto ji definuje antracitová šedočerná barva. Ostatní prvky jsou v nerezové oceli a snaží se tak -jako zrcadlo- opticky skoro nebýt.

Tento princip se objevuje skoro v každém vnitřním prostoru i exteriéru zámku a propojuje tak celý koncept návrhu rekonstrukce.

V předchozím příspěvku můžete vidět druhou část vizualizace.

15. 8. 2023

Vizualizace

🍽 A tady je první ochutnávka z vizualizací nové restaurace v přízemí rekonstruovaného loveckého zámečku na Hukvaldech.

Příjemné zemité odstíny s připomínkou historie i odkazy na budoucnost objektu.

V minulých příspěvcích se můžete podívat, z čeho jsem čerpala inspiraci:
➡ dřevěné obložení technikou táflování vycházející z dochovaných zárubní
➡ barevnost starých fotografií
➡ blízkost přírody a florální motivy v dochovaném interiéru…

10. 8. 2023

Moodboard

Tvorba „moodboardu“ je součástí mých návrhů už dlouho. Není to výsledek mé práce, ale její proces.

„Připnu“ na něj vždy různé nápady, povrchové materiály, nábytek, svítidla, tvary atd., které společně tvoří navržený interiér a vystihují jeho náladu. 💡 Je to skvělý způsob, jak si ověřit, zda to, co se odehrává v mé mysli, k sobě ladí i ve skutečnosti.

Toto je moodboard části interiéru nové restaurace v přízemí zámečku na Hukvaldech. V dalším příspěvku uvidíte první vizualizaci, která ještě více přiblíží návrh interiéru realitě.

8. 8. 2023

Inspirace kontextem

Všechny tyto prvky jsou pro mě nejen kontextem, ze kterého při návrhu interiéru vycházím, ale také nezbytnou inspirací 💡

Kromě nich mě při navrhování svou barevností inspirovaly např. dobové fotografie z prostředí zámečku na Hukvaldech. Nebo svým zajímavým tvarem keramický vlys v římse na fasádě zámku (prostřední fotka).

🌳 🌼 Zámeček je obklopen původním parkem v anglickém stylu a v blízkosti je Hukvaldská obora, takže jednou z hlavních inspirací byla pro mě také skutečná příroda (a to nejen ve florálních motivech na mozaikách či štucích).

3. 8. 2023

Dřevěné ostění

Z interiéru loveckého zámečku na Hukvaldech se toho moc nedochovalo – vlastně jen to, co nešlo odnést. 🚪 Například jedny dřevěné zárubně s táflovaným (deštěným) ostěním. Je to málo a jsou také dost poničené 🤔

💡 Ale díky nim jsem mohla navrhnout ostatní zárubně a domyslet k nim dveřní křídla tak, aby běžný návštěvník nepoznal, že nejsou původní a cítil se jako na zámku 😊

Taková práce je někdy opravdu mravenčí a bez trpělivosti se neobejdu. Dělám ji však ráda ❤️ Vím totiž, že tím vším sleduju hlavní cíl: navrátit tomuto místu jeho zašlou slávu, kterou v průběhu 20-tého století ztratilo.

1. 8. 2023

Výzdoba stropů z papírmašé

🔎 Jelikož jsou štukové podhledy na zámečku v tak špatném stavu, že odpadávají, můžeme vidět zblízka, jak vypadá výzdoba stropů z papírmašé.

Štuky nejsou sádrové, jak by se mohlo zdát, ale z papírové hmoty, což představovalo méně nákladnou variantu. Tato technika byla obvyklá právě v období 18. a 19. století. Více o historii zámečku na Hukvaldech jsem psala v příspěvku č. 2 (v blogu níže).

❕ Výrobky z papírmašé jsou také mnohem lehčí, takže nezatěžují tolik pohledy, jako štuky sádrové. Na to je potřeba myslet, při rekonstrukci, kdy je mnohdy snaha nahradit papírmašé za sádru.

27. 7. 2023

Štukové podhledy na Hukvaldech

Kromě dřevěných podlah zdobily celé patro arcibiskupského loveckého zámečku na Hukvaldech také podhledy se štukovou výzdobou, které se budou obnovovat do původní podoby.

🔎 Toto je fotografie ozdoby, které se říká rozeta – bývá vždy uprostřed stropu a v její centrální části býval dříve zavěšen lustr. Štuky nejsou sádrové, jak by se mohlo zdát, ale z papírmašé, jak lépe uvidíte v dalším příspěvku.

25. 7. 2023

Podlaha z parketových kazet

Zatímco přízemí Hukvaldského zámku dříve sloužilo spíše pro hospodářskou správu zámku, patro při svých návštěvách Hukvald obýval arcibiskup. Kromě čekárny, přijímacího pokoje/jídelny, pracovny a ložnice, nezbytné kaple a hostinského pokoje, se zde nacházel i kuřácký pokoj a zábavní pokoj s kulečníkem 😉

🔎 V tomto poschodí se chodilo po dubových parketových kazetách. Naštěstí se dochovalo několik kusů s původním vzorem, které se mohou napodobit a podlaha tak bude autentická. Je to čtverec o straně 682 mm. Nášlapná vrstva masivního dubu má 0,5 mm. Kazety budou uloženy na koso a vytvoří tak možná překvapivý ornamentální dekor.

20. 7. 2023

Jak to ve vstupní hale zámečku na Hukvaldech nyní vypadá?

🔎 Pod PVC není schovaná jen terazzová podlaha s kamennými mozaikami, jak je vidět v minulém příspěvku, ale také pískovcové schodišťové stupně. Kromě toho byly navíc opatřeny modrým patrně omyvatelným nátěrem. To asi vše v době, kdy zámek sloužil jako škola…

Ale v této památkově chráněné budově si ceníme každého alespoň trochu dochovaného kousku, který se dá renovovat nebo podle kterého můžeme nechat vyrobit kopie do míst, kde chybí úplně ☀

18. 7. 2023

Něco z historie zámečku na Hukvaldech…

Historie loveckého zámečku na Hukvaldech je docela krátká, ale zajímavá: Původní přízemní budovu z roku 1760 sloužící pro správu Hukvaldského panství nechal přestavět kardinál Bedřich z Fürstenberka na lovecký zámeček v roce 1855. Příležitostně jej obývali i další arcibiskupové až do roku 1948. Za 1.světové války byl propůjčen pro potřeby vojenské nemocnice. V roce 1948 bylo veškeré zařízení převezeno do Kroměříže a zámek přeměněn na školu.

Budova zámku dosti utrpěla nejen těmito změnami ale i následnými nedokončenými přestavbami pozdějších majitelů. Zámek není už nějakou dobu přístupný veřejnosti, a jak uvidíte na dalších fotografiích, tak ani není divu.

🔎 Na obrázku vidíte, jaká krásná podlaha z kamenné mozaiky se skrývá ve vstupní hale pod školní vrstvou z PVC. Mozaika je sestavená z různých druhů mramoru a já se už těším na její obnovu a na chvíli, kdy se po ní projdou první návštěvníci 😊

13. 7. 2023

První díl nového seriálu pod hashtagem #hukvaldy…

Na Hukvaldech není jen hrad ale i zámek. Jeho rekonstrukce podle našeho návrhu se už blíží, protože v tomto roce se zpracovává prováděcí projekt.

Nyní se v mých příspěvcích pod hashtagem #hukvaldy můžete těšit na seriál o zámku. Dozvíte se:

📌 něco o historii zámku
📌 jak to nyní vypadá uvnitř
📌čím jsem se inspirovala při návrhu interiéru
📌a jak to bude uvnitř vypadat po rekonstrukci

V areálu zámeckého parku stojí ještě druhý historický objekt (původně středověká krčma), který svou rekonstrukcí zámek předběhl. Nově v něm sídlí HUBERT, o kterém jsem už psala níže…

11. 7. 2023

Příspěvky z roku 2022: