Následující BLOG je souhrn příspěvků, které jsem začala publikovat v roce 2022. Seznamují blíže s výsledky mé práce a někdy také prozrazují můj vztah k danému tématu. Přidat komentář můžete pod příspěvkem na profesní sociální síti LinkedIn.
Alžběta Broďániová

Tak takové přání opravdu zahřeje…
Požehnané svátky i Vám! Vážím si, že jsem mohla být součástí takového projektu.
Autor rekonstrukce exteriéru je architekt Václav Filandr.
Více fotek i návrhů najdete v části PROJEKTY.
Více o HuBERtovi jsem psala už níže…
21. 12. 2022

Luxusní lavice z dubového masivu s polstrovaným sedákem?
Na obrázku to tak sice nevypadá, ale přesně o to jde, protože… Po zaměření vnitřního prostoru kostela… Po přípravě zabývající se ergonomií sezení i klečení… Po vytvoření virtuálního 3D modelu návrhu… A po pečlivém rozkreslení realizačního projektu… přišla na řadu i výroba tohoto prototypu kostelní lavice.
Tento výrobek z odpadního materiálu pomohl ověřit, zda jsou v návrhu všechny prvky (sedák, opěrka, klekátko, police) správných rozměrů, vzájemných vzdáleností a sklonů. A investora přesvědčil, že to opravdu budou velmi pohodlné lavice, které se mohou pyšnit skvělou ergonomií, jak už jsem napsala v příspěvku níže.
Adventní čas nabízí možnost zajít si do kostela, ať už kvůli ztišení a rozjímání, tak třeba i na nějaký ten adventní koncert. Přeji vám tedy pěkný duchovní či kulturní zážitek! A můžete se zkusit zamyslet, zda se vám i pohodlně sedělo…
6. 12. 2022

Na dušičkové téma…
I takové zadání může být velmi povznášející. K návrhu revitalizace městského hřbitova v Mikulově nás tehdy přizval Atelier per partes a společně s architektkou Lenkou Zemčíkovou jsme navrhly kolumbárium, které se nekrčí jen podél hřbitovního plotu, ale vytváří vnitřní meditační prostor pro ztišení a nerušené vzpomínání, ale také pro konání obřadů.
Hřbitov v Mikulově má dost svažitý terén, a kolumbárium je umístěno téměř v nejvyšším bodě. Proto také vnější část objektu slouží díky umístění pítka a stinné lavičky také k osvěžení a odpočinku i pro kolemjdoucí. U každého urnového místa je polička pro svíčku.
Více z návrhu najdete v části PROJEKTY.
1. 11. 2022

Jak na garáž umístit zahradní altán…
Návrh garáže může být taky někdy oříšek. Tentokrát jsem ho ale úspěšně rozlouskla společně s Ing.arch. Lenkou Zemčíkovou.
U krásné historické vily v památkově chráněné čtvrti není nyní možnost ani vjet na pozemek, natož místo, kde dobíjet elektromobily. Ale vše se dá vyřešit…
Garáž by měla stát v rohu zahrady. Vjezd do ní bude přímo z ulice v místě stávající zdi, za kterou se dnes skrývá malé místo s posezením. Tuto funkci jsme zde ponechaly a příjemný altán s pergolou a příjemným posezením i „poležením“ umístily na střechu garáže.
Více z návrhu najdete v části PROJEKTY.
22. 9. 2022

Potřebujeme dveře…
Tato MALÁ proměna mi dělá opravdu VELKOU radost!
V kostele v Ostravě-Třebovicích odděloval dříve presbytář a sakristii pouze závěs. Nedávno se však podařila realizace prosklených dveří podle mého návrhu, které splňují svůj cíl k eliminaci hluku a do interiéru jako by patřily odjakživa. Žádná systémová výroba, ale krásná řemeslná truhlářská práce.
Více fotek i návrhů najdete v části PROJEKTY.
16. 9. 2022

Jak jsme navrhli pohodlné sezení do starého kostela…
Je někdy obtížné najít kostel se skutečně pohodlnými lavicemi, ale v Kunčicích pod Ondřejníkem už konečně takové mají. V původních lavicích byl příliš úzký prostor pro nohy. Do zad tlačila horní lišta opěradla, které nemělo ani správný sklon. A odložené kancionály (zpěvníky) trčely z málo hlubokých polic. Mohlo by se zdát, že všechny tyto nedostatky možná mohly udržet ducha návštěvníka ve střehu 😉 Ale spíš fyzické nepohodlí odvádělo pozornost od podstaty návštěvy kostela. Nehledě na to, že člověk vyšší postavy se do lavic vůbec nevešel. Díky našemu ergonomickému návrhu se každý pohodlně usadí a nikde nic netlačí. Ale právě proto je nutné varování – homilie musí být ještě více poutavé než dříve, jinak může hrozit nebezpečí usnutí! 😉 Lavice jsou z dubového dřeva a mají odnímatelné polstrované sedáky. Pod první řadou jsou připraveny k vysunutí nižší lavice pro malé návštěvníky. V první řadě totiž udrží lépe pozornost i mnohé neposedy, protože lépe vidí a jsou celkově blíže centra dění.
Více fotek i návrhů najdete v části PROJEKTY.
8. 9. 2022

Objevila jsem dobrodružství webdesignu se šablonami od WordPressu
Kromě svého webového portfolia jsem navrhla také on-line galerii umělecké tvorby Václava Filandra. Takže si můžete například jeho olejomalby prohlížet i z pohodlí domova.
Nejbližší výstava, na které můžete vidět obrazy naživo, se chystá v září v Olomouci v galerii Labyrint (Palackého 629/9). Když budete mít cestu, jste srdečně zváni!
25. 8. 2022

Formou KLASICKÉ ale obsahem současné olejomalby si mohou rozumět i s MODERNÍM interiérem, jak je vidět v jedné z našich realizací.
Kanceláře v rekonstruovaném objektu jsme na přání investorů také doplnili autorskými olejomalbami Václava Filandra, který byl autorem návrhu rekonstrukce.
Obrazy, které si vybrali, si krásně rozumí s mým návrhem interiéru a prostor zútulňují.
18. 8. 2022

Jak jsme ze středověké krčmy vytvořili příjemné místo pro vzdělávání dětí…
Na Hukvaldech není jen hrad ale i zámek, který snad čeká rozsáhlá rekonstrukce podle našeho návrhu. V areálu zámeckého parku však stojí také historický objekt (původně středověká krčma), který svou rekonstrukcí zámek předběhl. Nově v něm sídlí HUBERT – tedy Hukvaldský Biskupský Environmentální ResorT.
Navrhla jsem interiér, který poskytuje jemnou kulisu k výukovým prvkům a krásnému úkolu – posilovat u dětí pouto ke stvoření – s odkazem na encykliku Laudato si‘ papeže Františka. A jak je vidět na stránkách resortu, děti si to tam skvěle užívají…
Autor rekonstrukce exteriéru je architekt Václav Filandr.
Autor fotografií je Dominik David. Více fotek i návrhů najdete v části PROJEKTY.
11. 8. 2022

Jak jsme ze starého rodinného domu vytvořili atraktivní sídlo firmy…
Cílem návrhu architekta Václava Filandra bylo vytvoření reprezentativního objektu pro sídlo firmy přestavbou rodinného domu z padesátých let 20. století. Architektonické řešení vychází právě z nárožní polohy objektu. Hmotově se objekt přizpůsobuje okolní zástavbě, a přitom vytváří orientační nárožní akcent.
Interiér jsem ladila do světlejších odstínů s barevnými akcenty – v prostoru schodiště jsem nechala vyniknout červené vstupní dveře a v dalších podlažích přírodní tóny doplnila svěžími tyrkysovými odstíny. Více fotografií najdete v části PROJEKTY.
4. 8. 2022

Jak rekonstruujeme již rekonstruované…
Ještě si živě vzpomínám, jak vypadalo nádraží v Ostravě-Svinově ještě před 20-ti lety – pročekala jsem na něm celou dobu dojíždění na brněnskou Fakultu architektury. Naštěstí pak prošlo nádraží kvalitní proměnou podle návrhu architekta Václava Filandra, který si vysloužil řadu ocenění.
Po letech se však – tentokrát už společně – vracíme na místo činu. Stávající pokladny už nevyhovovaly 20 let starým požadavkům, když byl na železnici pouze jeden přepravce. Pokladny se tedy právě proměňují podle našeho návrhu. Místo čtyř malých pokladen a ČD centra bude v hale 8 prostorných pokladen. Vizualizace najdete v části PROJEKTY.